S regionem Kroměřížsko úspěšně spolupracujeme již delší dobu. V roce 2020 jsme produkovali promo videa Hostýnských vrchů, letos máme v plánu produkci promo videí přírodní rezervace Chřiby na jih od Kroměříže.
Využili jsme krásného počasí a vyrazili poznávat krásy kraje, který se nachází pod nejvyšším vrcholem Chřibů - Brdem 587,4 m n. m. Tam jsme se dostali po cyklostezce ze strategické turistické křižovatky a lesního penzionu Bunče. Hlubokým lesem se po cca 6ti kilometrech ocitnete pod rozhlednou, kde je tábořiště a hlavně žádný výhled ... .Až po vystoupání 99 schodů se ocitnete nad korunami stromů a naskytne se vám krásný výhled do všech světových stran.
Chřiby nabízí však i historický klenot a to barokní hřbitov ve Střílkách. Cestou z Brda do Střílek je třeba zastavit u zapadlé Staré Cihelky. Jedná se o starý cihlový most, v jehož klenbě se nachází místnost, pochází z roku 1896. Místnost v 50. letech 20. století sloužila jako ubytovna pro lesní dělníky. Lesní cestou do Střílek Vás zarazí ještě jedna atrakce a to zarostlý betonový dálniční most tzv. "Baťovy dálnice"nedaleko od Zástřizel.
Ze Střílek už to bylo jen kousek na hrad Cimburk. Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. Hrad je usazen v hustém lese a bez přičinění místních dobrovolníků by brzy ztratil své místo na mapě. Místo je to úchvatné, tak jako nedaleká tajemná skála s názvem Kazatelna. Kazatelna patří k nejzajímavějším skalám v přírodním parku Chřiby. Toto 6 m vysoké pískovcové skalisko bylo vypreparováno zřejmě v době ledové (před 10 000 lety) a řadí se k největším chřibských skalním útvarům z té doby. Schůdky na vrchol skalky údajně vytesali naši středověcí předci; traduje se, že už v 9. stol. ze skalky kázal svatý Metoděj. Vrcholový dvouramenný kříž je z r. 1972.
Cestou z hlubokých lesů směrem do Kroměříže stojí za zmínku kostel svatého Jakuba stojící samostatně nedaleko Roštína. Původní snad románský kostel byl několikrát přestavěn, dnešní podoba je výsledkem stavebních úprav v letech 1742–44. V interiéru se nachází náhrobky pánů ze Zástřizel a vzácný oltář s obrazem sv. Jakuba od holešovského malíře Jana Chambreze.
Poslední zastávkou byla již zdálky viditelná rozhledna Zdenička v Hříběcích horách. Dřevěnou rozhlednu nechala postavit na podzim 2010 místní skupina nadšenců v rámci projektu „Po formanských cestách“. Stavba je vysoká 15 metrů. Po vystoupání 47 schodů se vám naskytne kouzelný výhled na vršky Chřibů a Hříběcích hor, které se malebně vlní na západ a jsou protikladem drsným Chřibům na východě. Cestou ze Zdeničky nemůžete minout ohrady, ve kterých se prohánějí spokojení koně .... .
Skoro bych zapomněl ještě na jednu atrakci a to větrný mlýn u Velkých Těšan. Větrný mlýn je dřevěný mlýn německého typu, který byl postaven na konci 19. století a využíval vhodných povětrnostních podmínek kraje a zároveň nedostatku stálých vodních toků. Takovýchto mlýnů bylo postaveno v kraji mnoho, bohužel dochovalo se jen pár ...
Ze všech výše uvedených turistických atrakcí Chřibů vznikne dokument natočený převážně dronem. Nyní nabízíme pouze krátké intro.
Video zde: https://youtu.be/lyBmPQj1GRk
Zpět